Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.
V dalším díle pořadu Dodejme si energii se dozvíme, jak se můžeme stát energeticky soběstačnými pomocí obnovitelných zdrojů. Navštívíme Čechův mlýn, kde se dozvíme o historické výrobě elektřiny v jedné z nejstarších malých vodních elektráren u nás. Elektroskanzen v Čechově mlýně ukazuje generátor, který byl jedním z prvních na světě, který začal vyrábět střídavý proud.
Velké vodní elektrárny se u nás využívají už dlouho a jsou významným zdrojem obnovitelné energie. Ale naši celkovou spotřebu elektrické energie pokrývají jen asi z 5 procent. A možnosti staveb velkých vodních elektráren jsou prakticky vyčerpány. Pro malé vodní elektrárny ale prostor je.
Malá vodní elektrárna vyrábí elektřinu například pro městský bazén v Lovosicích. „Byl to poslední jez na dolním Labi, který byl tehdy v roce 2004 neobsazený. Jez Lovosice má nejnižší spád, to znamená rozdíl hladin na dolním Labi. A postavit tady vodní elektrárnu byl poměrně obtížný úkol,“ říká Jakub Helus, ředitel vodní elektrárny Lovosice Píšťany a dodává: „Vyrobí mezi 14 a 17 gigawatthodinami ročně. Což může stačit nějakým 5000 až 10 000 domácností, podle toho, jak mají velkou spotřebu elektřiny. Od roku 2021 značná část elektřiny jde přímo k našim takzvaným přímo připojeným zákazníkům do města Lovosice. Jsou tam napojena v podstatě všechna městská sportoviště, zejména zimní stadion s velikou spotřebou, krytý plavecký bazén s velkou spotřebou. Pak ještě nějaké brouzdaliště, restaurace, ubytovny a tak dále.“
Kryštofovy Hamry, největší park větných elektráren v České republice.
Čechův mlýn je jednou z nejstarších malých vodních elektráren u nás.
Každý z nás bude moci vyrábět elektřinu a sdílet ji v rámci České republiky.