Zásadní požadavek na energetickou finanční gramotnost je umět číst fakturu za energii. Ve faktuře se dozvíte, jakou máte spotřebu, jakou máte cenu za danou jednotku a co z toho všeho vyplývá.
Hlavní složkou je cena za samotnou energii, kterou si určují dodavatelé. Pak jsou tu regulované poplatky – například náklady za provoz přenosové soustavy a distribuci elektřiny či podporu obnovitelných zdrojů. Tyto poplatky stanovuje stát a nelze je ovlivnit změnou dodavatele.
Co můžeme ovlivnit, jsou naše návyky ve spotřebě energie. Pomáhat vám v tom může zřízení dvoutarifního odběru – ve faktuře potom označovaného zkratkami VT a NT.
VT je označení vysokého tarifu dvoutarifního elektroměru, což je v podstatě standardní cena. NT je označení nízkého tarifu - nižší cena, dříve označovaný také jako noční proud - dvoutarifního elektroměru.
Jenomže „noční proud“ už dávno není jen v noci. Často může být nízký tarif přes poledne, kdy jedou sluneční elektrárny na plný výkon a elektřina je tím pádem levnější. A tady můžete nejvíc ušetřit.
Pokud vidíte, že máte největší spotřebu během vysokého tarifu, zamyslete se nad tím, co z vaší spotřeby můžete přesunout na nižší tarif.
Například chytrou pračku můžete nastavit tak, aby se sama zapnula až v období nižšího tarifu, ať už přes poledne, nebo večer. Nemusíte se vyznat v kilowattech a megawattech, abyste dokázali z vaší faktury vyčíst, kde můžete ušetřit.
A ještě máme pro vás jeden tip. Dnes už si můžete na svém dodavateli vyžádat, aby vámi odebíraná elektřina pocházela z obnovitelných zdrojů.